Rezonans magnetyczny

2 - Guardian Clinic

Wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego może być wiele: od urazów, przez nagłe zmiany wewnętrzne w organizmie aż po podejrzenia chorób takich jak stwardnienie rozsiane, nowotwory, udary i wiele innych. W naszej pracowni realizujemy komercyjne badania MR na aparacie firmy Siemens, model Avanto Fit 1,5T. Najczęściej przeprowadzane przez naszych elektroradiologów badania z użyciem rezonansu magnetycznego wykonywane są w celu diagnostyki chorób stawów, kręgosłupa, jamy brzusznej oraz miednicy, a także ośrodkowego układu nerwowego.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Standardowo do badania nie trzeba się przygotowywać. Pacjent wchodzi do pomieszczenia, w którym znajduje się rezonans magnetyczny. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, podczas gdy urządzenie skanuje ciało. Całość może trwać od 15 minut do godziny w zależności badanej okolicy. W niektórych przypadkach pacjentom podawany jest kontrast (dożylnie), który pozwala na różnicowanie zmian w obrazie uzyskiwanym podczas badania.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Wszystko zależy od tego, jak badanie zostanie wykonane. Jeśli pacjent nie ma zaleceń, aby wykonać je z kontrastem, nie jest wymagane przyjście na czczo. Wystarczy, że osoba skierowana na badanie zgłosi się do gabinetu w wygodnej odzieży bez metalowych dodatków oraz biżuterii. Nie zaleca się także stosowania przed wizytą produktów do makijażu, lakieru do włosów czy balsamu rozświetlającego z uwagi na to, że mogą w nich znajdować się drobinki metalu, które zaburzają obraz diagnostyczny. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym zostanie wykonany rezonans magnetyczny, pacjent zostawia wszystkie gadżety i akcesoria, które mogą zakłócić przebieg badania. Dotyczy to także aparatów słuchowych, biżuterii czy protez zębowych. Posiadanie rozrusznika serca, implantów ślimakowych, neurostymulatorów, pomp lekowych, endoprotez oraz metalicznych ciał w oku jest przeciwwskazaniem do wykonania MR.

rezonans magnetyczny 2 - Guardian Clinic

Pacjenci, którzy badanie będą mieli wykonywane z użyciem kontrastu, powinni uprzednio wykonać badanie na poziom kreatyniny. Z gotowym wynikiem wystarczy pojawić się w gabinecie na około 15 minut przed planowaną wizytą i być na czczo minimum 5-6 godzin. Warto jednocześnie pamiętać, aby po wykonaniu rezonansu magnetycznego z kontrastem pić duże ilości wody, która przyśpieszy jego wydalenie z organizmu.

Formularze do pobrania