W naszym szpitalu świadczymy również usługi w ramach ortopedii dziecięcej. Preluksacja to obowiązkowe badanie przesiewowe, które wykonujemy u niemowląt w wieku pomiędzy 6. a 12. tygodnia życia. Pozwala na diagnozowanie oraz zapobieganie następstwom wad wrodzonych i rozwojowych bioder u najmłodszych. Badanie uważane jest za bezbolesne i nieinwazyjne, trwa kilka minut i składa się z dwóch etapów.
Na czym polega preluksacja?
Pierwszym etapem badania jest wzrokowo-dotykowa ocena układu kostno-stawowego dziecka, wykonywana przez ortopedę. Kolejną czynnością w ramach preluksacji jest USG bioderek, dzięki któremu możliwa jest ocena budowy i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, niemożliwych do zdiagnozowania podczas tradycyjnego badania. Warto pamiętać, aby do wizyty odpowiednio przygotować dziecko. Najedzony i przewinięty maluch w kilka minut zostanie przebadany przez lekarza ortopedę. Celem badania jest przede wszystkim wykluczenie dysplazji stawów biodrowych. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości skutkuje dalszymi obserwacjami lub wdrożeniem leczenia w zależności od powstałych zmian w układzie kostnym dziecka.
W naszym szpitalu badania bioderek wykonuje ortopeda Krzysztof Nowocień — absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem zmian zwyrodnieniowych i pourazowych narządu ruchu zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów.
Kiedy wykonać preluksację?
Pierwszy raz badanie bioderek wykonywane jest zaraz po urodzeniu przez neonatologa. W przypadku wykrycia nieprawidłowości może on bezpośrednio zlecić wykonanie preluksacji. Wskazaniem do tego są wszelkiego rodzaju wady takie jak opór podczas poruszania nóżką, niesymetryczne lub nienaturalne ułożenie nóżek, wyważenie stawu, przeskakiwanie bioderka czy różnice w długości nóżek.
Standardowo jednak preluksacja wykonywana jest w pierwszym roku życia trzy razy i jest ona obowiązkowa. Pierwsze z badań powinno odbyć się do 8. tygodnia życia, następne do 3. miesiąca życia i kolejne, gdy dziecko zacznie chodzić.