Rentgen

RTG jest metodą całkowicie bezbolesną, jednak inwazyjną dla organizmu ludzkiego. Stosuje się ją do wykonywania podstawowych badań kostno-płucnych w celu ich diagnostyki. Do obrazowania metodą rentgena wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące, które pozwala uwidocznić poszczególne struktury anatomiczne. Promieniowanie to, w zależności od rodzaju tkanki, zostaje przez nie pochłonięte w mniejszym lub większym stopniu. Przykładowo kości na zdjęciu widoczne są jako białe struktury, natomiast płuca, absorbujące mniejsze ilości promieniowania, pozostają ciemne.

Jak przygotować się do badania RTG?

Podobnie, jak w przypadku rezonansu magnetycznego, na rentgen należy przyjść w ubraniu zawierającym jak najmniej elementów metalowych i bez biżuterii. Tworzywa z metali na zdjęciach wychodzą jako białe struktury, co sprawia, że ewentualne zmiany w badanej okolicy anatomicznej pozostają wówczas zupełnie niewidoczne. Dlatego tak istotne jest, aby do badania nie zakładać odzieży, biżuterii oraz innych akcesoriów, mogących wpływać na obraz, a tym samym na proces diagnostyki obrazowej. Do standardowych badań RTG nie jest wymagane dodatkowe przygotowanie. Wyjątek stanowi obrazowanie jamy brzusznej oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego, ponieważ w ich obrębie znajdują się jelita. W zależności od diety mogą być one wypełnione gazami lub stolcem które również mogą przysłaniać badane struktury. Dlatego pacjentom, którzy zostali skierowani na tego rodzaju badania zaleca się przejście na lekkostrawną dietę co najmniej trzy dni przed terminem wizyty w pracowni RTG. Należy również przy tym unikać produktów, mogących wywoływać wzdęcia oraz zatrzymywanie lub kumulowanie mas kałowych.

Czy badanie RTG jest szkodliwe?

Podczas wykonywania badania następuje ekspozycja promieniowania jonizującego, które ma szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Z tego powodu pacjenci kierowani są na nie wyłącznie w sytuacjach tego wymagających. Ze względu na inwazyjność metody RTG, jest kategorycznie zabrania się stosowania jej u kobiet w ciąży w sytuacjach niezagrażających życiu. Rentgen nie wpływa natomiast na motorykę układu mięśniowo-kostnego, nie powoduje zaburzeń równowagi ani widzenia. Nie wpływa także na zdolność prowadzenia pojazdów, dlatego do badania można stawić się samodzielnie.

Firma Guardian Clinic z Konina jako nieliczna w okolicy posiada pracownie Rentgenowską. Oferujemy kompleksowe obrazowanie kończyn i kręgosłupa za pomocą zdjęć telemetrycznych. Dzięki jednemu badaniu uzyskujemy pełny obraz dużych elementów anatomicznych, co umożliwia dokładną diagnozę problemów postawy.

Formularze do pobrania